Vzetím do vazby je možné osobu poslat za mříže, aniž by byla oficiálně shledána vinnou ze spáchání trestného činu. Jde o nejpřísnější zásah do osobní svobody každého jednotlivce. Pro lepší pochopení této problematiky jsme pro vás připravili přehledný článek, který vám přiblíží situace, za nichž se ve vazbě můžete ocitnout. Dostanete-li se někdy do podobné situace, možná si vzpomenete na náš článek a budete vědět, jak dále potupovat.
Co je vazba a k čemu slouží?
Vazba může sloužit jen k plnění účelů stanovených trestní řádem:
Vazba jako zamezení útěku
Vazba má primárně zabránit útěku podezřelého, tedy osoby, u níž existuje podezření, že spáchala trestný čin.
Vazba jako obrana před mařením vyšetřování
Dálesnaha zabránit maření vyšetřování nebo pokračování v trestné činnosti. Pod pojmem „maření vyšetřování“ si lze představit například ovlivňování svědků či ničení klíčových důkazů – ať už jde o zbraň použitou při trestném činu, nebo inkriminující oblečení s důkazními stopami. Stejně tak může jít o zastrašování osob, které by mohly podat svědeckou výpověď.
Další situací, v níž může být vazba nařízena, je riziko, že by obviněný mohl pokračovat v trestné činnosti nebo se pokusit dokončit trestný čin, který byl zatím pouze ve stádiu pokusu.
Kdy je vazba považována za nezákonnou?
Vazba je nezákonná, pokud není v souladu s podmínkami stanovenými v trestním řádu. K nejčastějším důvodům nezákonné vazby patří:
Chybí zákonné důvody pro vazbu
Podle § 67 trestního řádu lze obviněného vzít do vazby pouze v případě, že existuje důvodná obava, že:
-
- uprchne nebo se bude skrývat,
- bude mařit vyšetřování (například ovlivňováním svědků),
- bude pokračovat v trestné činnosti.
Pokud žádný z těchto důvodů neexistuje nebo není řádně odůvodněn, je vazba protiprávní. To stejné platí v případech, kdy během vazby pominou některé důvody trvání.
Nenaplněna intenzita pro uvalení vazby
Nelze vzít do vazby osobu stíhanou pro méně závažný trestný čin. Uvalení vazby proto není možné u úmyslných trestných činů, za které je maximální sazba odnětí svobody nižší než 2 roky, ani u nedbalostních trestných činů, u nichž maximální sazba nepřevyšuje 3 roky.
Nicméně v odst. 3 jsou stanoveny výjimky, za kterých tyto limity neplatí. Mezi tyto výjimečné situace patří například předchozí útěk nebo skrývání se obviněného, opakované nedostavení se na předvolání, neznámá totožnost, působení na svědky či jiné maření vyšetřování.
Překročení maximální výše vazby
Vazba nemůže dále trvat, překročí-li maximální stanovenou hranici zákonem vzhledem k intenzitě trestného činu. Nejdelší přípustná délka vazby je stanovena:
- 1 rok u přečinů,
- 2 roky u zločinů,
- 3 roky u zvlášť závažných zločinů,
- 4 roky u zvlášť závažných zločinů, za které lze uložit výjimečný trest.
Pokud je tato doba překročena, vazba se stává nezákonnou.
Nedodržení lhůty pro přezkum důvodů vazby
- V souvislosti s vazbou nám trestní řád zavádí pravidlo přezkumu nutnosti trvání vazby. Soud musí nejméně každé 3 měsíce rozhodnout o dalším trvání vazby (§ 72 trestního řádu). Pokud soud nerozhodne včas, musí být obviněný ihned propuštěn.
Podmínky vzniku nároků za nezákonnou vazbu
Aby mohl poškozený žádat o odškodnění, musí být splněny následující podmínky:
- Protiprávnost vazby – muselo dojít k neoprávněnému omezení osobní svobody, například rozhodnutím soudu, které bylo následně zrušeno.
- Vznik škody – poškozenému musela vazbou vzniknout majetková nebo nemajetková újma, například ušlý výdělek, náklady na obhajobu nebo psychická újma.
- Příčinná souvislost mezi nezákonnou vazbou a škodou – škoda musí přímo souviset s neoprávněným vězněním, nelze žádat náhradu za škodu, která vznikla z jiných důvodů.
Po splnění těchto podmínek může poškozený požadovat odškodnění.
Náhrada újmy za nezákonnou vazbu
Stát odpovídá za chyby orgánů činných v trestním řízení, které vedly k neoprávněné vazbě. Osoba, která byla tímto způsobem poškozena, má právo domáhat se finanční náhrady. Neoprávněné držení ve vazbě může zásadně poškodit její pověst, což se může negativně projevit jak v profesním, tak v osobním životě. Odškodnění proto nezahrnuje pouze ušlý výdělek, ale také kompenzaci psychické újmy a dopadů na společenské postavení.
Rozsah náhrady
- Materiální škodu
- Ušlý výdělek – například pokud poškozený přišel o zaměstnání kvůli vazbě.
- Náklady na právní zastoupení – výdaje na advokáta a právní pomoc.
- Další prokazatelné náklady – například cestovní výdaje spojené s obhajobou.
- Nemajetkovou újmu
- Psychická újma – stres, úzkost a ztráta důvěry ve spravedlnost.
- Poškození pověsti – dopad vazby na osobní i profesní život.
- Narušení osobních vztahů – odloučení od rodiny a přátel.
- Ztížení společenského uplatnění – například ztráta zaměstnání nebo podnikatelských příležitostí.
Poškozený
Nezákonná vazba je vážný zásah do základních práv. Pokud vás postihla, neváhejte se bránit a domáhat se spravedlnosti. K úspěšnému uplatnění nároku je důležité jednat rychle, mít důkladnou dokumentaci a postupovat strategicky. Pokud potřebujete právní pomoc, obraťte se na nás, a my Vám pomůže vymáhat spravedlivé odškodnění za neoprávněné omezení Vaší osobní svobody.