Zdanění odškodnění nemajetkové újmy

Odškodnění nemajetkové újmy je důležitým právním nástrojem ochrany poškozeného. Jde o kompenzaci zásahu do vašeho zdraví a práv. Často hovoříme o tom, na co máte jako poškozený ze zákona nárok. Nicméně v této souvislosti Vás jistě zajímá, zda budete přiznané peníze danit. Proto jsme si pro Vás dnes připravili článek na téma zdanění odškodnění nemajetkové újmy.

Co je nemajetková újma?

Nemajetková újma představuje zásah do osobnostních práv člověka, který se neprojevuje přímo v majetkové sféře. Jde zejména o:

  • Újmu na zdraví (fyzické a psychické utrpení, bolest)
  • Zásah do důstojnosti, cti a vážnosti člověka
  • Narušení soukromí
  • Diskriminaci na pracovišti
  • Poškození dobrého jména
  • Šikanu, mobbing a bossing na pracovišti
  • Sexuální obtěžování
  • Bolestné
  • Ztížení společenského uplatnění
  • Nároky pozůstalého při smrti člena rodiny způsobené pracovní úrazem, trestným činem, atd...

Jak vypadá zdanění odškodnění nemajetkové újmy?

Osvobození daně z nemajetkové újmy

Jako poškozený jistě uvítáte, že většina odškodnění nemajetkové újmu nebude daněna, daníte-li podle českých právních předpisů. Příjem je podle zákona pro tyto případy osvobozen. Zákon o daních z příjmů (č. 586/1992 Sb.) v § 4 odst. 1 písm. d) stanoví, že od daně jsou osvobozeny:

  • Náhrady škody, kromě plateb přijatých náhradou za ztrátu příjmu a plateb přijatých jako náhrada za škody způsobené na majetku, který byl zahrnut do obchodního majetku
  • Náhrady nemajetkové újmy

Osvobození se týká zejména následujících plnění:

  1. Odškodnění za bolest a ztížení společenského uplatnění
  2. Náhrady za duševní útrapy způsobené mobbingem, bossingem nebo jinou formou šikany
  3. Odškodnění za diskriminaci na pracovišti
  4. Náhrady za zásah do osobnostních práv zaměstnance

Kdy může být odškodnění nemajetkové újmy zdaněno?

I přes obecné pravidlo osvobození existují situace, kdy může být odškodnění nemajetkové újmy zdaněno:

  1. Pokud má náhrada charakter příjmu nahrazujícího výdělek (například u tzv. renty za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti)
  2. Pokud je náhrada poskytnuta nad rámec zákonných povinností zaměstnavatele jako dobrovolné plnění
  3. U některých zahraničních plnění, která nepodléhají české daňové legislativě

Nezapomínejte, že charakter příjmu je dán jeho původem (proč vám má být vyplaceno). Důvody pro osvobození v případě pochybností finančního úřadu musíte prkázat vy. 

Zdanění odškodnění nemajetkové újmy a specifikcé daňové povinnosti

Nezapomínejte, že i osvobozený příjem musíte při splnění podmínek zákona o dani z příjmu evidovat a nahlásit. Málo z Vás ví, že existuje specifická daňová povinnosti pro příjmy, které jsou podle zákona o dani z příjmu osvobozeny. Při získání osvobozených příjmů ve zdaňovacím období, které přesáhnou 5 mil. ,- Kč musíte podat zvláštní oznámení správci daně.

Dané opatření se vztahuje na všechny příjmy osvobozené od daně z příjmů fyzických osob, tj. jak dle § 4 a 4a, tak také podle § 6 a 10 ZDP. To platí pouze pro příjmy přijaté ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. od 01.01.2015, jak vyplývá z obecného přechodného ustanovení k části prvního tohoto zákona („pro daňové povinnosti u daní z příjmů za zdaňovací období přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a za zdaňovací období, které započalo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti s nimi související, se použije zákon č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona“).

§ 38v odst. 3 ZDP uvádí výjimku z odst. 1 téhož ustanovení, tj. stanovuje okruh příjmů, které není potřeba oznamovat. V tomto směru musí být kumulativně naplněny dvě podmínky: (i) evidence či rejstřík musí obsahovat informace podle 38v odst. 2 ZDP a (ii) správce daně tuto evidenci a rejstřík zveřejní na úřední desce či způsobem umožňujícím dálkový přístup.

Jak postupovat při vyplacení odškodnění nemajetkové újmy?

  1. Vyžádejte si od zaměstnavatele nebo pojišťovny přesnou specifikaci důvodu vyplácené náhrady
  2. Ověřte si, zda zaměstnavatel správně aplikoval daňový režim (u osvobozených náhrad nesmí být stržena daň)
  3. Uchovejte si veškerou dokumentaci (rozhodnutí soudu, lékařské posudky, dokumentaci k pracovnímu úrazu)
  4. Konzultujte nejasnosti s daňovým poradcem nebo právníkem specializujícím se na pracovní právo

Poškozený a jeho práva

Správné pochopení daňových aspektů odškodnění nemajetkové újmy může zaměstnancům ušetřit značné prostředky a zbytečné komplikace. Klíčovým principem je, že náhrady čistě nemajetkové újmy jsou zpravidla osvobozeny od daně z příjmů. V případě nejasností ohledně konkrétní situace je vždy vhodné konzultovat problém s odborníkem na daňové nebo pracovní právo.

Zdanění odškodnění nemajetkové újmy

Váš případ posoudíme zdarma

Nyní vás provedeme krátkým dotazníkem, ve kterém vás vyzveme k doplnění na několik otázek a na závěr vás požádáme o poskytnutí podkladových dokumentů.

Začněte zadáním e-mailu

Další zajímavé příspěvky z této sekce

Odškodnění za lékařskou chybu

Odškodnění za lékařskou chybu

Navzdory kvalitní lékařské péči v České republice mohou nastat případy pochybení zdravotnického personálu. Lékařské chyby představují závažný zásah do života pacienta, a mohou negativně ovlivnit jeho další léčbu i kvalitu života. Jako poškozený pacient máte nárok na odškodnění za lékařskou chybu, která vám byla nesprávným postupem zdravotnického personálu způsobena.  Český právní systém nabízí poškozeným pacientům několik způsobů, jak se domáhat odškodnění za újmu způsobenou pochybením zdravotnického personálu. Tento článek se zaměřuje na práva poškozeného pacienta a postup při uplatňování nároků na odškodnění v případě lékařské chyby.

Vymáhání nároku poškozeného při nesplnění povinnosti pachatelem

Vymáhání nároku poškozeného při nesplnění povinnosti pachatelem

Poškození v trestním řízení často čelí situaci, kdy jim soud přizná nárok na náhradu škody, nemajetkové újmy nebo vydání bezdůvodného obohacení, ale odsouzený pachatel svou povinnost dobrovolně nesplní. V takových případech je nutné přistoupit k nucenému výkonu rozhodnutí. Jak je to s vymáháním nároku poškozeného při nesplnění povinnosti pachatelem se dozvíte v tomto našem článku.

Reference

Marek S.
Obrátil jsem se na s prosbou o pomoc na náhradu újma za poškození zdraví. Když jsem se snažil domluvit po dobrém, setkal jsem se jen s arogancí a pohrdáním. Naštěstí jsem si to nenechal líbit, a obrátil se na Vás. Dodnes mi platí rentu za to, jak mi poškodili zdraví. Moc vám děkuji.
Daniel N.
Moc děkuji za získání odškodnění od nemocnice. Nevěřil jsem, že lze získat odškodnění za pochybení lékařů v nemocnici. S vaším přispěním jsem nakonec získal peníze za to, že mi poškodili zdraví.
Petr H.
Nevěděl jsem, že mohu získat odškodnění od státu, když vydal jednal protiprávně. Sám bych neměl odvahu domáhat se odškodnění od státu, ani bych nevěděl, kde mám začít. Nakonec jsme vše vyřešili, díky vašemu zapojení.Jsem rád, že jsem našel platformu, která mi pomůže a nebojí se dosáhnout práv, když mě úřady poškodily. Díky za ochotu, odhodlání, a hlavně motivaci nevzdávat se jenom ze strachu, že jsem ve slabším postavení.
Jana S.
Dostala jsem bez své viny do dopravní nehody. Neuměla jsem situaci vyřešit a těch papírů na mě byl opravdu příliš. Jsem ráda, že jsem našla právě, jinak by si neuměla představit, jak nároky z právní nehody sama řešit. Děkuji Vám za lidský přístup, empatii a rychlost řešení vzniklé události.
Martin F.
Děkuji za získání odškodnění za pracovní úraz. Nevěděl jsem už co dál dělat, aby zaměstnavatel můj nárok uznal. Díky vaší pomoci jsem získal více, než jsem původně po zaměstnavateli za pracovní úraz chtěl.

    Poškozený.cz

    O vaše práva poškozeného se stará Advokátní kancelář Ing. Mgr. Ladislav Šmarda, se sídlem v Olomouci a Praze, ČAK 18060
    , Praha

    Nenechte si uniknout nic důležitého

    Přihlaste se k odběru novinek