Pokud zaměstnanec utrpí pracovní úraz, má vůči svému zaměstnavateli nárok na náhradu odškodnění (újmy). Nároky, které si může zaměstnanec uplatnit, zahrnují:
-
Náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
-
Náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti,
-
Náhradu za bolest,
-
Náhradu za ztížení společenského uplatnění,
-
Náhradu nákladů spojených s léčením,
-
Náhradu věcné škody,
-
Náhradu jiné nemajetkové újmy,
-
Odstupné při pracovním úrazu.
Náhrada mzdy po dobu pracovní neschopnosti
Dojde-li následkem pracovního úrazu ke snížení vašeho příjmu, máte nárok na dorovnání rozdílu. Máte nárok na náhradu mzdy, která se vypočítá jako rozdíl mezi průměrným výdělkem před pracovním úrazem a výší nemocenské (jiného příspěvku), který pobíráte. Náhradu je zaměstnavatel povinen vyplácet pravidelně jednou měsíčně.
Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
Pokud zaměstnanec i po skončení pracovní neschopnosti dosahuje nižšího výdělku v důsledku trvalých následků pracovního úrazu, například v důsledku invalidity, má nárok na doplatek do výše svého původního výdělku.
Náhrada bolesti
Bolestné je určeno k odškodnění fyzických a psychických obtíží spojených s úrazem. V této souvislosti vzniká zaměstanci nárok podle bodové vyhlášky. Čím větší objektivní intenzita blesti, tím vyšší bolestné zaměstnanci náleží.
Ztížení společenského uplatnění
Ztížení společenského uplatnění kompenzuje trvalé omezení v životě a běžných aktivitách. Hodnota se určí znaleckým posudkem. Zpravidla se jedná o nejvyšší částku, která je v případě závažných pracovních úrazů zaměstnanci vyplacena. Doporučujeme se v této záležitosti obrátit na odborníka.
Náhrada nákladů léčení
Zaměstnavatel je povinen uhradit účelně vynaložené náklady na léčení, včetně nákladů na rehabilitace, cestovné k lékaři nebo speciální pomůcky.
Věcná škoda zaměstnance
Zaměstnanec má nárok na náhradu škody na věcech, které byly poškozeny při pracovním úrazu, například oblečení, brýle nebo pracovní pomůcky. Typicky se jedná i o vlastní mobilní telefon zaměstnance, nebo jiné technické pomůcky.
Náhrada jiné nemajetkové újmy
Jednorázová náhrada se poskytuje v případech zvlášť závažného poškození zdraví, které výrazně ovlivňuje kvalitu života zaměstnance i jeho rodiny.
Odstupné při pracovním úrazu
Pokud zaměstnanec v důsledku pracovního úrazu již nemůže vykonávat svou práci a jeho pracovní poměr je z tohoto důvodu ukončen, má nárok na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku.
Jak postupovat při pracovním úrazu?
-
Oznámit úraz zaměstnavateli.
-
Zajistit si lékařské potvrzení o úrazu.
-
Nechat zaměstnavatele provést zápis úrazu do knihy pracovních úrazů a vyžádat si veškeré záznamy.
-
Uplatnit nároky na odškodnění u zaměstnavatele.
Pokud zaměstnavatel nároky neuzná, můžete se na nás a my Vám pomůžeme získat nároky poškozeného, které Vám podle práva náleží.
Práva poškozeného zaměstnance
Potřebujete pomoci s upaltnněím nároků poškozeného? Obraťte se na nás a my vám pomůžeme odškodnění získat. Pokud jsme Vám pomohli, neváhejte nás sledovat prostřednictvím sociálních sítí.
Zaměstnanec má v případě pracovního úrazu nárok na odškodnění za ztrátu příjmu, bolestné, náklady spojené s léčbou a případně i náhradu za ztížení společenského uplatnění. Pokud potřebujete pomoci s pracovněprávními otázkami, neváhejte nás kontaktovat.