Pracovní úraz je je zjednodušeně zranění a/nebo poškození zdraví zaměstnance při výkonu pracovních povinností. Příčinou je způsobené náhlým a krátkodobým působením vnějších vlivů při výkonu pracovních povinností nebo v přímé souvislosti s nimi. Tento incident vzniká nezávisle na vůli zaměstnance, tedy bez jeho úmyslu si ublížit.
Co je pracovní úraz?
Pracovním úrazem je poranění zaměstnance, které splní podmínky stanovené zákoníkem práce.
Ne každé poškození zdraví však automaticky znamená možnost uplatnění práv z pracovního úrazu. Podmínkou je splnění všech zákonných kritérií. Pokud některý z těchto prvků chybí, nemusí se jednat o pracovní úraz ve smyslu zákona.
Například zranění mimo plnění pracovních úkolů (dopravní nehoda při cestě do práce) může být zdravotní újma, ale bez přímé odpovědnosti zaměstnavatele. Pro uplatnění nároků z pracovního úrazu je nutné splnit všechny podmínky dané zákoníkem práce.
Pracovní úraz lze podle zákona definovat jako:
- Poškození zdraví nebo smrt zaměstnance (u úmrtí mají nárok na odškodnění pozůstalí).
- Zranění vzniklo nezávisle na vůli zaměstnance.
- Došlo k němu náhlým, krátkodobým a násilným působením vnějších vlivů.
- Událost se stala při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi
Příklad pracovního úrazu a jeho vyhodnocení
Skladníkovi spadla těžká krabice na hlavu, když šel v provozovně zaměstnavatele pro zboží zákazníka a utrpěl tím otřes mozku:
- Došlo k poškození zdraví (poranění hlavy - otřes mozku).
- Krabice se uvolnila kvůli chybě jiného pracovníka, který ji nezajistil
- Zaměstnanec prováděl běžný provozní postup a nemohl situaci ovlivnit.
- Pracoval v rámci svých pracovních povinností.
V tomto případě jsou splněny všechny znaky pracovního úrazu a zaměstnanec má nárok na odškodnění. To zahrnuje náhradu ušlého výdělku, odškodnění za bolest a případné nároky na nemajetkovou újmu. Tím byly naplněny popsané znaky zákoníku práce.
Bude požadovat zejména materiální odškodnění (zejména při snížení jeho příjmu, náhradu mzdy, poškození majetku - např. zničená bota, atd...). Kromě toho bude mít nárok spojený s utrpěnou bolestí a dále případně i nemajetkou újmu (je-li spojen trvalý následek - př. už nikdy si nezatančí balet - ztížení společenského uplatnění).
Postup při pracovním prazu zaměstnance
Kromě toho, že by měl zaměstnanec v prvé řadě usilovat o ochranu svého zdraví, bude zaměstnance dále zajímat, jaké má v případě pracovního úrazu nároky a jak postupovat při jejich uplatnění. Zjednodušeně lze postup zaměstnance popsat v těchto korcích:
Postup při pracovním úrazu:
- Oznámit úraz zaměstnavateli.
- Zajistit lékařskou zprávu potvrzující pracovní úraz.
- Prošetřit okolnosti vzniku úrazu.
- Zapsat úraz do knihy pracovních úrazů.
- Vyčkat na ustálení zdravotního stavu.
- Uplatnit nároky z pracovního úrazu.
- Posouzení úrazu a jeho uznání zaměstnavatelem.
- Informování zaměstnance o výsledku.
- Možnost právního sporu v případě odmítnutí nároků.
Pro podrobnější návod toho, jak by měl zaměstnanec postupovat v případě pracovního úrazu, doporučujeme věnovat pozornost našim článkům (zde a zde), které jsme v souvislosti s problematikou pracovních úrazů dříve publikovali.
Existence následku pracovního úrazu – poškození zdraví zaměstnance
Důsledek nepříznivé události se musí promítnout na zdraví zaměstnance. Bez existence zásahu do zdraví zaměstnance nemá smysl nic dalšího posuzovat. Pracovní úraz je posuzván pouze za předpokladu, že skutečně dojde ke zhoršení zdraví zaměstnance. Existujícím následkem musí být zdravotní potíže, které znemožní nebo znesnadní zaměstnanci pokračovat v obvyklé práci.
Pracovní úraz v souvilosti s plněním pracovních úkolů
Pracovním úrazem je poškození zdraví, pokud k němu došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Neplníte-li pracovní úkoly a stane se Vám úraz, potom nutně nemusí být považován za pracovní. Pro určení, zda se jedná o pracovní úraz, je podstatné, zda při činnosti, kterou byla způsobena škoda, sledoval zaměstnanec z objektivního i subjektivního hlediska plnění pracovních úkolů.
Pokud existují spory o to, zda pracovní úraz vznikl při plnění pracovních úkolů, soud posuzuje, zda z hlediska věcného, místního i časového jde objektivně o činnost konanou pro zaměstnavatele. Nezáleží na vnitřních pohnutkách a motivech zaměstnance.
Kdy se nejedná o pracovní úraz?
Nejde o pracovní úraz, pokud zaměstnanec:
- Vybočí z plnění pracovních úkolů (například úraz při osobní zábavě na pracovišti).
- Zraní se mimo pracovní dobu bez souvislosti s plněním pracovních úkolů.
- Dokončí práci předčasně a nehlásí se o další úkoly.
Nejde o pracovní úraz, pokud k poškození zdraví zaměstnance dojde v době, kdy zaměstnanec vybočí z plnění pracovních úkolů. Například, pokud po sobě dva zaměstnanci hází uzávěry od lahví a jeden z nich si poraní oko. Dále není pracovním úrazem, pokud se zaměstnanec zraní v nočních hodinách na chodbě ubytovacího zařízení při internátním školení zaměstnanců.
Nároky poškozeného zaměstnance z pracovního úrazu
Zaměstnanec má v případě pracovního úrazu nárok na odškodnění za ztrátu příjmu, bolestné, náklady spojené s léčbou a případně i náhradu za ztížení společenského uplatnění. Pokud potřebujete pomoci s pracovněprávními otázkami, neváhejte nás kontaktovat.